Jak odkurzać i czyścić podręczniki do liceum?

Warto mieć świadomość, że na książkach osadza się kurz, jednak nie wszyscy pamiętają o tym w trakcie ścierania kurzu z szafek czy regałów. Uczniowie przeważnie przypominają sobie o kurzu na podręcznikach szkolnych dopiero wtedy, gdy zgromadzi się w bardzo dużych ilościach. W jaki zatem sposób można czyścić książki, by nie doszło przypadkiem do ich zniszczenia?

W jaki sposób można pozbyć się kurzu na książkach?

Jak wiadomo nie każdy dysponuje odpowiednim czasem na odkurzanie książek. Należy jednak wykonywać wspomnianą czynność, by podręczniki do liceum (https://www.taniaksiazka.pl/tanie-podreczniki-szkolne-na-rok-2020-2021-ksiegarnia-internetowa-a-562.html) nie uległy zniszczeniu. Rekomendowane jest jeszcze przed odkurzeniem wziąć każdy z egzemplarzy, a następnie skierować go kartkami w dół. Kolejnym krokiem jest bardzo energiczne przekartkowanie. W ten prosty sposób uczeń może pozbyć się luźnego kurzu.

Następnie warto przetrzeć suchą szmatką grzbiety podręczników. W celu zlikwidowania kurzu, który osiadł się na egzemplarzach stojących na półce można wykorzystać także suchą szmatkę czy prostą miotełkę. Zdecydowanie największą wadą takiego rozwiązania jest fakt, że kurz stosunkowo szybko uniesie się w powietrzu. Część rodziców podejmuje decyzję o zastosowaniu zwilżonej szmatki.

W jaki sposób można odkurzyć książki?

Świetnym sposobem na najbardziej zakurzone podręczniki szkolne jest zastosowanie odkurzacza wyposażonego w specjalną przystawkę nie tylko z wąską końcówką, ale również szczotką. Rekomendowane jest również, by szczotka była zarówno okrągła, jak i miała długie włosy. Nie można oczywiście zapomnieć o systematycznym odkurzaniu półek na książki. 

Zalecane jest przede wszystkim bardzo szczegółowe przetarcie półki, gdy już będą z niej ściągnięte wszystkie podręczniki. Warto wiedzieć, że bardzo duża praktycznością charakteryzują się szmatki antyelektrostatyczne. Wspomniane produkty pochłaniają bowiem kurz, dzięki czemu nie będzie się on unosił. Można także zdecydować się na zastosowanie środka, którego zadaniem będzie spowolnienie osadzania się kurzu. Doskonale egzamin zdadzą produkty z woskiem.

Jak poradzić sobie z nieprzyjemnym zapachem książek?

W przypadku, gdy podręczniki szkolne zaczną nieprzyjemnie pachnieć pleśnią, rekomendowane jest wsypanie między poszczególne kartki sody oczyszczone, a następnie ich zamknięcie. Dopiero po kilku dniach można spokojnie podjąć decyzję o usunięciu wspomnianej sody. W ten sposób uczeń może spodziewać się, że specyficzna woń nie będzie już wyczuwana. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że przyjemnego zapachu książkom mogą nadać suszone zioła. Wystarczy włożyć je pomiędzy poszczególne strony. Można także postawić na płatki róż czy ususzone listki pelargonii.

Szkoła zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com